Estrogen.cz

Ženský pohlavní hormon

Pohlavní hromony

Hormony jsou látky sloužící k mezibuněčné komunikaci. Jsou produkovány žlázami s vnitřní sekrecí (endokrinní žlázy), které uvolňují hormony do krve, nebo buňkami různých tkání. Pak působí na tkáně okolní nebo na tyto buňky samotné. Hormony působí specificky na cílové buňky s příslušným receptorem.

Pohlavní hormony mají na starosti správný vývoj a funkci pohlavních orgánů, vývoj sekundárních pohlavních znaků a sexuální chování a cítění.

Mužské pohlavní hormony (testosteron)

Mužským pohlavním hormonem je testosteron produkovaný ve varlatech. Jedná se o hormon steroidní povahy patřící mezi androgeny. Působí již na plod v děloze, kdy se díky němu začnou vyvíjet mužské pohlavní orgány. V pubertě pak působí na jejich další růst a vývoj. Stojí za růstem vousů a typicky mužského ochlupení, za typickým mužským hlasem, vyšším vzrůstem a typickou stavbou těla. Podílí se také na zrání spermatu.

Ženské pohlavní hormony (estrogen a progestron)

Ženskými pohlavními hormony jsou estrogeny a progesteron. Třemi hlavními druhy estrogenů jsou estradiol, estriol a estron. Převážně jsou produkovány ve vaječnících, v menším množství v kůře nadledvin a v tukové tkáni. Jsou taktéž steroidní povahy a mají vliv na růst a vývoj vnitřních i vnějších ženských pohlavních orgánů, na vývoji sekundárních pohlavních znaků.

Ovlivňují specifické rozložení podkožního tuku (prsa, boky) a proliferační fázi menstruačního cyklu, fázi růstu děložní sliznice. Jejich hladina v krvi kolísá právě podle fáze menstruačního cy­klu.

Progesteron patří mezi gestageny a je produkován žlutým tělískem v druhé polovině menstruačního cyklu, během těhotenství v placentě. Jedná se rovněž o steroidní hormon nezbytný pro přípravu orgánů na těhotenství, pro udržení těhotenství a přípravu mléčné žlázy na kojení.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.